معرفی کتاب

رستم عروسک

 💠 هر هفته یک کتاب 💠

🟦داستان های شاهنامه
رستم عروسک

🟩هرکشور و سرزمینی به شکلی خود را به جهان معرفی می‌کند. ایران نیز از گذشته های دور تا کنون خود را با شاهنامه معرفی کرده است چرا که شاهنامه یکی از بزرگترین حماسه های جهان است و ما ایرانیان نیز در عرصه ی زبان پارسی و فرهنگ ایرانی وامدار تلاش بی دریغ فردوسی، حماسه سرای بزرگ ایران و جهان هستیم .

🟨عروسک رستم (داستان‌ های شاهنامه ۳۲)

🟧رودابه و مشیانه و زال تعجب کردند. رودابه گفت: «نه، هرگز نمی شود رستم را جابه جا کرد. او نوزاد است و سرمای زمستان او را می کشد.»
مشیانه گفت: «هرگز نمی گذارم رستم را به شهری دیگر ببرید، چون دیوان او را می دزدند و به دل غارها می برند.»
زال گفت: «رستم نوزاد است. او را نباید به میدان جنگ برد. در آن جا شمشیرها سخن می گویند و مرگ و کشت و کشتار است، اما پیروزی پدرم در جنگ با راهزنان، بسته به رستم است.»
زال و رودابه و مشیانه و بزرگان و پیران دور هم جمع شدندو گفتند: «حال چه کنیم؟ اگر رستم را پیش سام نفرستیم او بر راهزنان پیروز نمی شود، چون این گونه خواب دیده.»
هر یک چیزی گفتند و سرانجام رودابه گفت: «عروسکی مانند رستم بسازید و سوی سایم بفرستید. او خودش گفته رستم را چون عروسکی در خواب دیده، ما هم عروسک رستم را برایش می فرستیم.»
فردای آن روز، جارچیان در شهر جار زدند و گفتند: «باید عروسکی چون رستم بسازیم و برای سام یل بفرستیم تا او بر راهزنان پیروز شود. حال هر که می تواند چنان عروسکی بسازد به کاخ رودابه بانو بیاید!»
گروهی از دختران زیبا و جوان آمدند . دسته دسته موهای خود را قیچی کردند و گفتند: «موی رستم باید چون موی ما سیاه و بلند باشد.» و رودابه و مشیانه موها را در صندوقی گذاشتند.

✅باز آفرین : محمد رضا یوسفی
✅تصویرگر: حسن عامه کن

 

 

💠#بنیاد_فردوسی_مشهد
💠#كانون_شاهنامه_فردوسي_توس‏

🆔 http://bonyadferdowsitous.ir/

🆔https://t.me/bonyadeferdowsitous

🆔https://www.instagram.com/bonyadeferdowsitous

🆔https://www.aparat.com/BonyadeFerdowsiMashad

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن