Array

دهمین کنگره بزرگداشت فردوسی

 

دانلود آهنگ جدید

ابزار ساخت ویدیو

"شاهنامه تبلور اخلاق ایرانی است"

کد خبر: 98387تاریخ: 1394/8/23 00:00

جلال خالقی مطلق در گفت‌و‌گو با «ایران»:

"شاهنامه تبلور اخلاق ایرانی است"

«خوش باد این نیک‏بختی و فرخی علمی بر خالقی مطلق، دوستی که زندگی روحی و حتی عادی خود را در پژوهش سخن‏های دیرینه شاهنامه گذرانید و در شناخت حماسه ملی ایران و تاریخ دیرین ما همراز با فردوسی و همراه با شاهنامه زیست و امروز گُلِ رنج‏های کهن خود را در هشت دفتر پیش رو دارد. پس شاهنامه آخرش خوش بوده است از این روی که یک ایرانی کاردان تصحیح آن را به اسلوب و آداب استوار پیش برد و متنی را در اختیار گذارد که بی‏ گمان برجسته‌ترین است از میان دیگر چاپ‏ها.»

 

 

رونمایی کتاب آثار نقاشی بانو پروانه عارف

 

 

 

نشست های پیش روی بنیاد فردوسی توس

 

 

 

 

 

نشست بررسی نسخه های خطی و چاپی شاهنامه

 

 

نشست بررسی های نسخه های خطی و چاپی شاهنامه

با باشندگی دکتر جلال خالقی مطلق

در خانه ملک تهران

 

 

 

پاسداشت روز پزشک

 

 

 

جز از داد و خوبی مکن در جهان

 

 

 

 

جشن نیکی به کودکان بیمارستان دکتر شیخ

 

در سوگ مهربانو فاطمه رعیتی توسی

 

 

 

 

در سوگ مهربانو فاطمه توسی

 

 

در سوگ مهربانو فاطمه توسی

 

 

 

 

ز مرداد باش از بر و بوم شاد

 

 

نادرستیهای چاپی پیرایش دو جلدی شاهنامه

نادرستیهای چاپی پیرایش دو جلدی شاهنامه دکتر جلال خالقی مطلق


 

بخش یکم

ص چهل و هشت، س 4 حجاب به حاجب

ص صد و بیست و یک، س 3 که خود بوید نه آنکه عطار گوید به

که ببوید، نه آنکه عطّار بگوید

ص 2، ب 35 تُوانی به تُوانایی

ص 46، ب 438 شست بازی به شست بازی

ص 99، ب 104 خوب به خواب

ص 103، ب 216 چو به چون

ص 126، ب 801 نشمُرد به نشمَرَد

ص 263، ب 68 چنک به چنگ

ص 399، ب 2463 روز به زور

ص 440، ب 447 هیونان کَفَک به هیونانِ کَفک ( بالای حرف ف سکون) ص 476، ب 236 سرآمد به پُر آمد

ص 501، ب 867 تنت به برت

ص 590، ب 1863 آفریدش (بالای حرف د سکون) به آفریدش

ص 703، ب 309 ناگزیز به ناگزیر

ص 732، ب 1066 بسپیچید به پَسیچید

ص 790، ب 2514 نیار به نیاز

بخش دوم

ص شانزده، س 1 از پائین داستانیِ به داستانِ

ص 3، ب 52 بَوم (بالای حرف و سکون) به بَوَم

ص 57، ب 470 گُهرَم (بالای حرف هـ سکون) به گُهَرم (بالای حرف ر سکون)

ص 152، ب 436 زمانی بر به زمانی به

ص 193، ب 1469 که "اگر به کـ "اگر

ص 271، ب 149 زُمین به زَمین

ص 378، ب 128 پَیوندِ من!" ز تخم من و پاک به ز تخم من و پاک پَیوندِ من !"

ص 533، ب 1271 نه سرد و نه گرم به نه گرم و نه سرد

ص 669، ب 1222 نگهداشتنِ به نگهداشتن

ص 1083، ب 44 همی همه بودنی ها ببینم به همه بودنی ها ببینم همی

با سپاس از آقایان دکتر سجّاد آیدنلو و دکتر وحید عیدگاه طرقبه ای

 

گلریزان پرشور خیریه سپاس در برج میلاد

 

گلریزان پرشور خیریه سپاس در برج میلاد

آیین گلریزان خیریه سپاس و ضیافت افطار با همکاری فدراسیون پهلوانی در تالار مولوی برج میلاد با حضور هنرمندان بنام و برخی از شخصیتهای فرهنگی و خیرین در شامگاه 23 تیرماه برگزار شد.

در آغاز این آیین مهندس یاسر موحدفرد، مدیرعامل موسسه خیریه سپاس و دبیر ستاد ترویج فرهنگ پهلوانی، ضمن قدردانی از فعالیتهای انسان دوستانه ده ساله این موسسه، اعضای جدید هیات مدیره و هیات امنای موسسه خیریه سپاس را که از مدیران فرهنگی کشور هستند، معرفی کرد.

آیین کهن گلریزان با ضرب و زنگ رضا متین ­خو، مرشد زورخانه و میانداری عباس قنبری، کهن­ کسوت پهلوانی به نفع بیماران مبتلا به سرطان با کمکهای نقدی و هدایای خیرین، هنرمندان و چهره­ های فرهنگی به انجام رسید.

شایان ذکر است، آیین گلریزان موسسه خیریه سپاس با حضور هنرمندان مطرح سینما و تلویزیون از جمله سیروس گرجستانی، میلاد کی مرام، شقایق فراهانی، بهاره افشاری، گلاره جباری، زهرا خاتمی ­راد، ماندانا نصرتی و محمد سلیمی و هم چنین برخی مدیران ارشد فرهنگی از جمله دکتر سید مهدی احمدی، عبدالمقیم ناصحی، دکتر سید احمد احمدی، الهه راستگو و لاله افتخاری برگزار شد.

 


 

 

 

 

برنامه نشست های بنیاد فردوسی توس

 

 

کارگاه شاهنامه ویژه کودکان و نوجوانان

 

کارگاه شاهنامه ویژه کودکان و نوجوانان

برا ی آسایش خانواده های گرانقدر در ماه پیش روی

از راه دور ( بصورت مجازی ) برگزار می گردد .

با سپاس سرشار

بنیاد فردوسی توس


 

شاهنامه پژوهی ویژه جوانان

نشست شاهنامه پژوهی ویژه جوانان

با استاد گرانقدر دکتر آرش اکبری مفاخر

دوشنبه ها ساعت 9 تا 11

آغاز نشست : یکم تیرماه 1394

 

نشست های پیش روی بنیاد فردوسی توس

 

با والاترین سپاس ها به پیشگاه گرانمایه تان ، نشست های پیش روی بنیاد فردوسی توس به آگاهی می رسد :

1. منطق الطیر خوانی و غزلیات شمس با استاد گرانسنگ دکتر اندیشه قدیریان پنج شنبه ها ساعت 10:30 تا 12

2. تحلیل داستان با استاد گرانقدر دکتر جعفری ، شنبه ها ساعت 16 تا 18

3. بررسی مکتب های ادبی با استاد گرانسنگ دکتر غفوری ، شنبه ها ساعت 18 تا 20

4. شاهنامه خوانی با استاد گرانقدر مهربانو رضازاده شنبه ها 18 تا 19:30

نام نویسی در بنیاد فردوسی توس

 


 

دور جدید نشست های بنیاد فردوسی توس

ارجمند یاران بنیــــا د فردوسی ،

منطق الطیر خوانی و غزلیات شمس

با استاد گرانسنگ دکتر اندیشه قدیریان

پنج شنبه ها ساعت 10:30

نام نویسی در بنیاد فردوسی توس

 

پیمان دوباره با آرمان های زنده یاد دکتر محمد حسین توسی وند

فرزندان پور پاژ ، زنده یاد دکتر محمد حسین توسی وند ؛ بنیانگذار بنیاد فردوسی ؛ بر روان پاک فردوسی درود و آفرین گفتند و با بلند آرمان های پدر خویش ؛ پیمان دوباره بستند .

امید که در این راه که به آماج پاسداری سخن سرای پارسی ، انجام می پذیرد ، گامهایی بلند و استوار برداریم .

 


راه نیک اش ، پایدار و پر رهرو باد ...

 

 

مدیون شاهنامه فردوسی هستیم

ویژه برنامه آئینی شاهنامه خوانی «طلوع ماندگار»، شامگاه یکشنبه دهم خردادماه با هدف بازنگری و احیای سنت شاهنامه خوانی و نقالی در فرهنگسرای فردوس برگزار شد.


به گزارش روابط عمومی فرهنگسرای فردوس در ابتدای مراسم احسان کاظم مدیر مراکز فرهنگی هنری منطقه 5 و رئیس فرهنگسرای فردوس ضمن ابراز خرسندی از حضور شاهنامه پژوهان بنام در این برنامه اظهار داشت: معرفی بیش از پیش فرهنگ و میراث بزرگ ایرانی در حوزه های مختلف به ویژه ادبیات همواره صدرنشین برنامه های این منطقه است.

وی با بیان این که امروز علاوه بر زبان و ادبیات فارسی بلکه ادبیات جهان نیز به نوعی وامدار شاهنامه فردوسی است، افزود: متاسفانه این سرمایه گرانقدر آن گونه که شایسته است  در میان نسل های مختلف به ویژه نسل جوان معرفی نشده است.

مدیر مراکز فرهنگی هنری منطقه 5 در پایان خاطرنشان کرد: مفاهیم شاهنامه فردوسی نیاز جامعه امروزی در حوزه اجتماعی و اخلاقی است.

موحدفرد: فردوسی میان تمدن ایران و اسلام پیوستگی ایجاد کرد

در ادامه این مراسم آئینی که اجرای آن را مرشد محسن میرزاعلی بر عهده داشت، یاسر موحدفرد دبیرکل بنیاد فردوسی با بیان این که مدیون شاهنامه فردوسی هستیم، گفت: فردوسی یکی از افرادی است که پیوستگی را میان تمدن ایران و تمدن اسلام ایجاد کرد و آن را در یک منظومه داستانی درآمیخت که شاید بسیاری آن را افسانه بدانند در حالی که بخش اعظمی از تاریخ ایران و جهان است.

وی با اشاره به اثربخشی فردوسی در کتاب هایی همچون شاهنامه، حماسی نامه و فتوت نامه ها گفت: بسیاری از هنرمندان بنام 2 اثر قرآن نگاری که سخن خداوند و شاهنامه نگاری که سخن سخنگوی پارسی است را بدون درج نام خود خلق می کردند که این خود گویای احترام ویژه ای بود که برای این دو کتاب قائل بودند.

دبیرکل بنیاد فردوسی در بخشی دیگر از سخنانش گفت: همچنین در هر دوره‌ای اگر پادشاهی می‌خواست حشمت و بزرگی خود را نشان دهد و در تاریخ ثبت کند، به خوشنویسی و نگارگری قرآن کریم و شاهنامه می‌پرداخت.

این پژوهشگر هنر دینی ادامه داد: شاهنامه فردوسی علاوه بر آموزه های اخلاقی ایرانیان از آموزه های اسلامی نیز برخوردار است که در لا به لای سخن پهلوانان و فرمانروایان درستکار درج شده است.

موحدفرد تصریح کرد: با پژوهشی مختصر شاهد اثرگذاری اندیشه فردوسی در دیگر آثار تمدنی به ویژه ادبیات خواهیم بود؛ همچنین بسیاری از بزرگان اندیشه همواره بر مقام و جایگاه فردوسی اذعان داشتند.

وی با اشاره به اینکه متاسفانه آئین ها و هنرهای ایرانی از سوی مردم و مسوولان مورد کم توجهی قرار گرفته است، افزود: آنچه که جامعه، کشور و ملت را ماندگار می کند فرهنگ، هنر و مذهب است، اگر این رسوم و افکاری که بسیاری از نسل ها  داشتند را منتقل نکنیم قطعا دچار گسست فرهنگی خواهیم شد.

موحدفرد با اشاره به حضور و استقبال جمع کثیری از خانواده ها در این برنامه اظهار داشت: در فضاهایی این چنین باید به مسائلی چون ترزیق روحیه نشاط و شادابی به افراد جامعه توجه بیشتری داشته باشیم.

دبیرکل بنیاد فردوسی در پایان عملکرد فرهنگسرای فردوس را در راستای احیای سنت شاهنامه خوانی مثبت ارزیابی کرد و گفت: برگزاری برنامه آئینی طلوع ماندگار حرکت نو و ارزشمندی است، برگزاری آئین هایی از این دست در فرهنگسرای فردوس بار مسوولیت نهادهایی که از امکانات سخت افزاری و اعتباری قابل توجهی برخوردار هستند را سنگین تر می کند.

شاهنامه خوانان تجلیل شدند

در پایان این مراسم با حضور فریدون جنیدی شاهنامه پژوه و رئيس بنياد نيشابور، یاسر موحدفرد دبیرکل بنیاد فردوسی، احسان کاظم مدیر مراکز فرهنگی هنری منطقه 5 و رئیس فرهنگسرای فردوس، محمدرضا یوسفی نویسنده کودک و نوجوان و بازآفرین داستان های شاهنامه و پیمان بزرگ نیا دبیر برنامه آئینی طلوع ماندگار از مقام هنری استاد ابوالقاسم دهقان شاهنامه خوان پیشکسوت تجلیل و قدردانی شد.

همچنین با اهدای لوح تقدیر از دیگر نقالان و شاهنامه خوانان حاضر در برنامه همچون موسی موسوی، فواد حسینی، قدرت میرزاپور عاشیق مطرح موسیقی آذربایجان، فرنگیس طوسی، موسی صحرا روشن، حامد قویدل، علی آمارلو، حامد علی زاده، وحید علی زاده، دامون شیش بلوکی و کاظم یوسفی تجلیل به عمل آمد.

اجرای قطعات آئینی حماسی توسط گروه جیلان کرمانجی، حرکات آئینی حماسی خراسان شمالی (اسب چوبی و رزم شمشیر)، شاهنامه خوانی آذری توسط قدرت میرزاپور عاشیق مطرح موسیقی آذربایجان، کردی با اجرای فواد حسینی، کهگیلویه از سوی موسی موسوی، بختیاری با هنرمندی احسان یداللهی و خوانش داستان های «سیاوش» و «ازدواج تهمینه و رستم» از سوی مرشد محسن میرزاعلی و فرنگیس طوسی از دیگر بخش های این ویژه برنامه آئینی بود.

نمایشگاه مجموعه داستان های شاهنامه برای کودکان

برپایی نمایشگاه کتاب داستان های شاهنامه انتشارات خانه ادبیات بخشی دیگر از ویژه برنامه آئینی «طلوع ماندگار» بود.

در این نمایشگاه 34 جلد کتاب چاپ شده از مجموعه 100 جلدی داستان های شاهنامه، 5 جلد منتشر شده از مجموعه 22 جلدی داستان های عاشقانه شاهنامه و شش جلد از مجموعه 70 جلدی رمان های شاهنامه انتشارات خانه ادبیات به نمایش گذاشته شد.

تمامی کتاب های این نمایشگاه که مورد استقبال مخاطبان و مدعوین قرار گرفت، دو زبانه و توسط محمدرضا یوسفی نویسنده کودکان و نوجوانان به زبان ساده برای کودکان بازآفرینی شده است. همچنین این مجموعه یکصد جلدی از 800 تصویر کودک برخوردار می باشد.

از کتاب های به نمایش درآمده در این نمایشگاه می توان به اولین پادشاه جهان، روزی به نام سده، گرم تر از آتش، سرنیزه های جادویی، از مورچه ها یاد بگیریم، رزانه دختر گندم، سروشا فرشته ای دیگر، سرزمین گوهران، اسب های رام نشدنی، زال و سیمرغ و ... اشاره کرد.

همچنین برپایی نمايشگاه آثار نقاشان ريز نقش دربرگیرنده آثار انیس محدثی، پریا طالبیان، دانیال جودی، غزل وزیری و مهرسا روح بخش به سرپرستی فتانه پیری خواه از دیگر بخش های این برنامه به شمار می رفت.

آثار این نمايشگاه نقاشي كودكان با الهام از قصه‌هاي كلاسيك و برجسته ادبيات كهن ايراني از جمله شاهنامه فردوسي، كليله و دمنه و آثار عطار نيشابوري خلق شده است.

 

 

 

 

 

پای درس پژوهشگر و مصحح نام دار شاهنامه

پای درس پژوهشگر و مصحح نام دار شاهنامه

قدس آنلاین-زهرا دلپذیر: دکتر جلال خالقی مطلق، شاهنامه پژوه نامدار، مصصح بزرگ شاهنامه

و استاد دانشگاه هامبورگ آلمان، در اردیبهشت ماه، به مدت دو هفته کارگاه تخصصی شاهنامه پژوهی

برگزار کرده بود.

به گزارش قدس آنلاین،بسیاری از کسانی که دل در گرو فردوسی، شاهنامه  او و مصصح نام آورش دارند،  از راه دور و نزدیک به بنیاد فردوسی شاخه توس  آمده بودند  تا از محضر مردی که به اعتقاد همه شاهنامه شناسان، بزرگترین شاهنامه پژوه جهان است و بیش از نیم قرن از عمر خود را  در راه پیرایش و پژوهش شاهنامه نهاده کسب فیض کنند. حتی برخی از استادان و پژوهشگران نام آور چون دکتر ضیاءالدین هاجری، رئیس انجمن پالایش زبان فارسی هم  فرصت وجود استاد را غنیمت شمرده  و از تهران به مشهد آمده بودند تا پای صحبت های ایشان بنشینند. کلاس های دکتر هر روز راس ساعت مقرر برگزار می شد. در این جلسات به جز گزارش دقیق ابیات شاهنامه از نظر معنا، واژگان، نکته های دستوری و بلاغی و..؛ مباحث مختلف شاهنامه مورد بحث و بررسی قرار می گرفت. در ادامه  برخی از مباحث مطرح شده در این نشست ها را می خوانید:

منشا داستان رستم و سهراب

دکتر خالقی مطلق در پاسخ به پرسشی درباره منشا داستان رستم و سهراب با اشاره به اینکه داستان رستم و سهراب ریشه در یک داستان قدیمی سکایی دارد گفت: خیلی از اسطوره ها به مرور زمان در جاهای مختلف تغییر می کنند؛داستان جنگ پدر و پسر در چهار داستان اصلی ایرانی، آلمانی، روسی و ایرلندی آمده است و نقش سرنوشت در همه آن­ها مهم است و در واقع  اسطوره به داستان پهلوانی تحول یافته است. وی افزود: این داستان هزاران سال قبل در بین سکاها که یکی از اقوام ایرانی بودند رواج داشت و بعدها در خود ایران، در روایت مرکزی، تبدیل رستم و سهراب خودمان می شود و ازایران  به کشورهای  دیگر می رود و در مکان های تازه تغییراتی می یابد.

شخصیت سهراب

دکتر خالقی مطلق درباره نوع شخصیت سهراب با بیان اینکه برخی سهراب را چهره ای منفی دانسته اند گفت: این نگاه درست نیست؛ تراژدی رستم و سهراب در شاهنامه، دل هر خواننده­ای را به درد می آورد و کمتر خواننده ای است که دلش با سهراب نباشد؛به قول یکی از شاعران هر وقت میرسم به پایان این داستان که می گوید:

به بازی به کویند همسال من/  به خون اندر آمد چنین یال من

اشکم سرازیر میشود. دکتر خالقی مطلق افزود: چنین شخصیتی را نمی شود منفی دانست؛ خود سهراب به پدرش می گوید: مادر به من نشان تو را داد و مهر من به تو باعث مرگ من شد. در جای دیگر از همین داستان وقتی سهراب رستم را زمین می زند، رستم به حیله متوسل می شود و می گوید در آیین ما وقتی یک بار پهلوانی پیروز می شود او را نمی کشد و به او دوباره فرصت می دهد؛ سهراب خوشحال میشود و رستم را رها می کند؛ حتی هومان به او می گوید شکاری را که به دست آورده بودی و این چنین از دست دادی به زیانت تمام میشود. دکتر خالقی افزود: همه این ها نشان می دهد که سهراب جوانی است ناپخته، ناکاردیده و بی تجربه؛ ولی سراسر از مهر و عاطفه است که غرور جوانی هم دارد.

*جایگاه زن در شاهنامه

استاد در پاسخ به پرسشی درباره جایگاه زنان در شاهنامه، با بیان اینکه زنان در شاهنامه فردوسی جایگاه برجسته ای دارند خاطر نشان کرد: ابیات مستهجنی که برخی کاتبان وارد شاهنامه کردند؛ مثلا زن و اژدها هر دو در خاک نه؛ سروده فردوسی نیست و صد در صد افزوده کاتبان شاهنامه است زیرا در هیچ نسخه ای تا سده دهم هجری را نداریم که این بیت آمده باشد. وقتی 50 تا 60 نسخه قرن دهم هجری ندارند چطور می توان یک نسخه که در قرن یازدهم نوشته شده را اساس قرار داد؟!

دکتر خالقی مطلق با اشاره به اینکه فردوسی برای تبیین موضوعات مورد نظرش به خوانندگان از روش های هنرمندانه ای استفاده می کند گفت: مثلا فردوسی با این عقیده که زنان راز نگه نمی دارند موافق نیست و در داستان بیژن و منیژه  در شاهنامه،چنین آن را بازگو می کند: بیژن یک جا در شاهنامه  به منیژه می گوید زنها راز نگه نمی دارند و منیژه به او اعتراض می کند که من این همه به تو خدمت کردم چطور چنین چیزی می گویی؟ اگر این نظر فردوسی است پس اعتراض منیژه و عذرخواهی بیژن چیست؟ بنابراین همه این ها صحنه سازی شاعر است که باید این حرف از دهان شخصیت­هایش بیرون بیاید. در شاعران دیگر ممکن بود زن در پاسخ  بگوید این درست است ما راز نگاه نمی داریم و صد بیت درباره رازدار نبودن زنان  می آمد؛ ولی در شاهنامه اصلا این طور نیست.

شاهنامه و هنر نمایش

دکتر خالقی مطلق درباره قابلیت های نمایشی حماسه ملی ایران با بیان اینکه شاهنامه مثل نمایشنامه و فیلم است وکسی که بخواهد داستان های شاهنامه را  به صورت فیلم در بیاورد باید در مورد داستان های قدیمی اطلاع داشته باشد  تاکید کرد: در شاهنامه هریک از شخصیت ها، منش خود را دارند و به شاعر ارتباطی ندارد. شاعر فقط زمانی که وارد صحنه می شود و او را کاملا به عنوان راوی می شناسید نمایان می شود ؛ مثلا در داستان رستم و سهراب آن جا که می گوید حیوان ها فرزند خود را می شناسند؛ ولی انسان به دلیل آزی که دارد نمی شناسد،  کاملا مشخص است که سخن شاعر است و به عنوان راوی وارد داستان می شود ولی جایی که گوینده ها دارند با هم صحبت می کنند عقیده شاعر نیست.

شاهنامه و مردم

دکتر خالقی مطلق با اشاره به اینکه توده مردم همیشه با شاهنامه زندگی کرده اند و اگر بخواهیم نفوذ شاهنامه را در مظاهر زندگی عادی مردم طی قرنها بررسی کنیم؛  از مورخ؛ نقاش، تاریخ نگار، نقال و... در بین عشایر، اقوام مختلف از کرد، لر، بختیاری و... همه شاهنامه را دوست دارند و داستان هایشان بین آنها رایج است خاطر نشان کرد: حتی همه می خواهند بگویند اصل فلان داستان شاهنامه از آن ماست. وی با اشاره به اینکه هیچ یک از جنبه های زندگی ایرانیان از نام ها، ورزش باستانی و... از شاهنامه  به دورنیست گفت: فردوسی در بین مردم ما نفوذ بسیاری دارد و حافظ بعد از فردوسی در بین مردم رایج است و نفوذ آن به اندازه شاهنامه نیست.

*پایان درس استاد

دو هفته شاگردی دکتر خالقی مطلق فرصتی باارزش بود تا از محضر استاد نه تنها شاهنامه، بلکه ادب، اخلاق و تواضع را بیاموزیم. آخرین جلسه کلاس برای همه خاطره ای به یاد ماندنی بود. ابتدا استاد خالقی مطلق چند بیت از رباعیات سروده خود را برای حضار قرائت کرد.  سپس دکتر خباز که از خوزستان برای شرکت در کارگاه شاهنامه پژوهی استاد آمده بود، شعری را در مدح استاد خالقی خواند. سخن پایانی استاد ،همه را تحت تاثیر قراد داد: «من ازشما بزرگانی که در این چند روز در کلاس های شاهنامه حضور داشتید نکات بسیاری آموختم». سپس همه به اتفاق دکتر خالقی مطلق عکس یادگاری گرفتند تا خاطره کلاس های درس استاد برایشان به یادگار بماند.

منبع خبر را در این صفحه مشاهده نمایید .

 

فردوسی در میان فرهگ مداران جهان

 

فردوسی مانا بزرگمرد شعر و ادب پارسی

در خانه ی عطر ایران