پروفسور ناصر کنعانی

 

111

پروفسور ناصر کنعانی تحصیلات خود را در دانشگاه های مونتان لئوبن (اتریش) و صنعتی برلن (آلمان) در رشته های مهندسی علم مواد، دکترای فیزیک حالت جامد و فوق دکترای الکتروشیمی به پایان رسانید. او چند صباحی به تدریس و تحقیق در دانشگاه های ام. آی. تی. و فلوریدا (آمریکا) و ساکاریا (ترکیه) پرداخت و سپس از سال ۱٩٨٥ به مدت بیست سال در کنار تدریس در دانشگاه صنعتی برلن، مسئولیت بخش تحقیقات و مدیریت کیفیت یک شرکت فرانسوی-آلمانی را به عهده گرفت.

پروفسور کنعانی تاکنون دویست مقاله در مجلات علمی-فنی کشورهای غربی منتشر ساخته و پنج کتاب علمی به زبان های آلمانی و انگلیسی دربارۀ علم مواد و آبکاری تألیف نموده است.

وی در رابطه با تاریخ علم و هنر در ایران، یک کتاب به نام “باتری اشکانی” به زبان انگلیسی نگاشته است که به زبان های آلمانی، روسی و فارسی ترجمه شده، و یک کتاب نیز تحت عنوان “موسیقی سنتی ایرانی” به زبان آلمانی انتشار داده است.

پروفسور کنعانی تاکنون چندین بار به پاس فعالیت های علمی و فرهنگی در خارج و در ایران مورد تقدیر و گرامیداشت قرار گرفته است. از جمله نام و آثار وی از سال ۱٩٨٥ هر ساله در “گاهشمار دانشمندان آلمانی” ذکر می شوند.

از شش سال پیش هر دوسال یک بار جایزه هائی به نام “جایزه پروفسور کنعانی” به سه پژوهشگر جوان ایرانی که در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا موفق به دستآوردهای چشمگیری در زمینۀ صنعت آبکاری و حفظ محیط زیست شده اند، اعطا می گردد.

2221


دیدگاه برای “پروفسور ناصر کنعانی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>