Array

دهمین کنگره بزرگداشت فردوسی

 

دانلود آهنگ جدید

ابزار ساخت ویدیو

ويژه نامه ها
برگزاری شب شعــــر به مناسبت روز دانشجو مشاهده در قالب PDF نمایش دکمه چاپ فرستادن به ایمیل
یکشنبه, 16 آذر 1393 ساعت 20:21

شب شعر و سخنرانی در باب شعر ، به مناسبت روز دانشجو و جایگاه والای دانشجو و شاهکار او که همان دانش اموختن است با همکاری انجمن علمی گروه فرانسه و بنیاد فردوسی توس در روز شنبه 15 آذر ماه در سالن آمفی تئاتر دانشکده حقوق و زبانهای خارجه دانشگاه ازاد اسلامی مشهد برگزار گردید و با توده انبوهی از دانشجویان و هموندان بنیاد فردوسی توس ، بسی چشمگیر روبرو شد .

 

در این مراسم بس باشکوه ،شخصیت های برجسته فرهنگ و هنر ، استادان زبان و ادب پارسی و اساتید فرهیخته زبانهای خارجه و انجمن علمی گروه فرانسه ، شاعران و مترجمان زبان فرانسه و نویسندگان توانمند ایران زمین ، چونان دکتر سعدی جعفری ، دکتر غفوری ، دکتر عباس خیرابادی و اعضای هیئت علمی بنیاد فردوسی توس حضور داشتتند .

در آغاز خوانش قران به زبان شیوای پارسی و فرانسه و ادای ادب و خوانش سرود ملی، انجام گرفت و سپس دکتر سعدی جعفری ریاست دپارتمنت گروه زبان فرانسه حضور میهمانان را خیر مقدم گفتند.

 

سپس پیام دکتر جلال خالقی مطلق و دکتر شهین سراج ، که به مناسبت روز دانشجو از هامبورگ آلمان و فرانسه ارسال نموده بودند خوانده شد و سپس دانشجویان گرو فرانسه ترانه ای را به زبان فرانسه همخوانی کردند .


 

 

سپس مدیر اجرایی بنیاد فردوسی مهربانو خاکپور به معرفی بنیاد فردوسی توس و دکتر محمد حسی توسی وند ، پاک مرد وارسته ای که جدای از جایگاه بلندش در پزشکی ، کرسی زرین فرهنگ و ادب را نیز زیر پای داشت و جایگاه والای فردوسی و شاهکار او را به جهانیان و به ویژه به نسل جوان امروز شناسانده بود ، پرداخت .

 

 

وسپس دکتر غفوری سخنرانی به زبان فرانسه و سپس فارسی ارایه نمودند و دگربار شاعران و مترجمان ، و همراهان بنیاد فردوسی توس به خوانش افریده های خود اعم از شعر و ترجمه و نگارش پرداختند .

گرانمایه استاد دکتر عباس خیرابادی نیز در باب شعر سخرانی بس زیبا و پر محتوا ارایه دادند .

و در آخر این شب شعر با خوانش شعر آزاد به پایان رسید .

بر خود بایا می دانیم این روز را بر ارجمند دانشجویان ایران زمین شادباش گوییم و برایشان کامیابی و بهروزی دست یازیدن به مدارج والا را ارزو نماییم .

با سپاس بیشمار

بنیاد فردوسی توس

 

 

 
پیام دکتر شهین سراج به مناسبت روز دانشجو مشاهده در قالب PDF نمایش دکمه چاپ فرستادن به ایمیل
یکشنبه, 16 آذر 1393 ساعت 17:18


در باورهای کهن ایرانیان هر روز و هر زمان از زندگی روزی برای دانش آموختن بوده است . فردوسی بزرگوار سروده است:

زمانی میاسای از آموختن

اگر جان همی خواهی افروختن

امروز اگر ما  روزی ویژه ی دانشجویان را جشن میگیریم،  این روزیست که می بایست بیش از هر زمان دیگر به دانش آموختن فکر کرد. به وضعیت دانشجو ، پایگاه اجتماعي او در جامعه ی امروز ایرانیان نگریست و در پی راهکارهائی بود تا به وضعیت دانشجویان و دانشگاهها رسیدگی بیشتری بشود.

باید گوش نیوش به دانش و دانشجو سپرد.

برای همه ی دانشجویان گرامی ودانشگاهیان ایرانی آرزوی دستیابی به اهداف بزرگ علمی وفرهنگی  و اجتماعي بيشتري را دارم. اميدوارم كه بنياد فردوسي كه همواره در راه اشاعه علم و دانش كوشا بوده است بتواند در اين راه بيش از پيش با دانشگاه ها و مركز علمي كشور مان همكاري و همياري داشته باشد.


Dans les croyances anciennes des iraniens, chaque jour de la vie devrait être consacré à l'apprentissage d'un art ou d'une science.

Ferdowsi, ce grand poète, nous rappelle dans le Shahnameh:

"Ne t'arrête point d'apprendre,
Si tu souhaites éclairer ton âme".

Nous célébrons aujourd'hui la journée de l'étudiant, qui est une occasion pour une réflexion approfondie sur l'apprentissage à l'université, les conditions de vie des étudiants et leur statut social. Des solutions peuvent être mise en œuvre afin d'assurer le bien-être des chercheurs, ainsi que des dotations plus importantes apportées aux centres de recherches et universités dans tous le pays.

A cette occasion, je présente mes meilleures vœux à tous nos chers étudiants, chercheurs, et universitaires, et leurs souhaite le plus grand succès dans toutes leurs démarches scientifiques, culturelles et sociales.

Dr Hélène Saraj

 
پیام بنیاد فردوسی به مناسبت برگزاری شب شعر مشاهده در قالب PDF نمایش دکمه چاپ فرستادن به ایمیل
یکشنبه, 16 آذر 1393 ساعت 17:11

 

بنیاد فردوسی  شب شعر را که بمناسبت روز دانشجو برگزار میگردد ،به همه مسؤولان و شرکت کنندگان این برنامه ، بویژه به همه دانشجویان کشور تبریک گفته و آرزومند است که این شب ، شبی شاد و خجسته و معرّف استعدادهای جوان باشد . همچنین امیدوار است که این شب سرآغاز همکاری میان بنیاد فردوسی و انجمن علمی گروه فرانسه گردد.

با احترام :

دکتر جلال خالقی مطلق ، ریاست بنیاد فردوسی


 

آخرین بروز رسانی در یکشنبه, 16 آذر 1393 ساعت 17:12
 
گزارش خلاصه دومین مسابقه سخنرانی(سخن‌سواران) مشاهده در قالب PDF نمایش دکمه چاپ فرستادن به ایمیل
شنبه, 27 اردیبهشت 1393 ساعت 21:20

گزارش خلاصه دومین مسابقه سخنرانی(سخن‌سواران)

25 اردی‌بهشت 1393

پنج‌شنبه 25 اردیبهشت 93، درحالی دومین مسابقه سخنرانی سخن‌سواران در سالن جابربن حیان دانشگاه صنعتی شریف با ظرفیت 280 نفر صندلی برگزار شد که بیش از 300 نفر در این سالن حضور مستمر داشتند و گواه این امر استقبال حداکثری حاضرین در سالن برای شرکت در نظرسنجی پیامکی مسابقه بود.


در این مسابقه که به همت دبیرخانه‌ی مسابقات سراسری سخنرانی شریف و با همراهی نهادهای مختلفی از قبیل دانشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه شریف، مرکز کارآفرینی دانشگاه صنعتی شریف و بنیاد فرهنگی فردوسی (شاخه توس) با تیمی بسیار مجرب و با تجربه برگزاری رویدادهای بین‌المللی برگزار شد؛ شاهد رقابت 12 نفر از منتخبین مدعیان نخستین مسابقه سخنرانی سخن‌سواران بودیم.

برنامه زمان‌بندی این مسابقه از ساعت 14 تا 18 تنظیم شده بود اما با توجه به استقبال بی‌نظیر حاضرین در سالن تا ساعت 19 به درازا کشید.


دبیرخانه مسابقه سخنرانی شریف این‌بار میزبان بزرگانی چون دکتر علی‌نقی مشایخی(بنیانگذار دانشکده مدیریت و اقتصاد شریف) دکتر سید علیرضا فیض‌بخش(عضو هیئت علمی دانشکده مدیریت دانشگاه شریف)، استاد علی محمد بیدارمغز(سخنران مبانی تشریفات بین‌المللی)، و دکتر شاه منصور خواجه اُف(نماینده سازمان فرهنگی اِکو از کشور تاجیکستان) به عنوان داوران این رویداد بود.

مراسم با پخش قران و سرود ملی شروع شد و با سخنرانی دکتر فیض‌بخش دبیر مسابقه درباره ضرورت توسعه مهارت‌های غیر فنی در کنار آموخته‌های فنی ادامه یافت.

مجری این برنامه-حسین کلهر- از فارغ‌التحصیلان مهندسی دانشگاه صنعتی شریف بود که مدتی است در شبکه‌های مختلف تلویزیونی و رادیویی تحت عنوان مجری فعالیت می‌کند.

آخرین بروز رسانی در یکشنبه, 28 اردیبهشت 1393 ساعت 09:10
 
بزرگداشت روز ملـــي فردوســي مشاهده در قالب PDF نمایش دکمه چاپ فرستادن به ایمیل
شنبه, 27 اردیبهشت 1393 ساعت 12:26

همزمان با سالروز بزرگداشت بزرگ مرد شعر و ادب پارسی فردوسی ورجاوند ، و به پاسداشت سخن‌سرا و حماسه سرای نامی ایران، «فردوسی مانا » ، در تاریخ آدینه 26 اردیبهشت 1393، ساعت 8 بامداد در محل میدان فردوسی ، مراسم رونمایی از تمبر یادبود یادمان گام دوم راه شاهنامه علی اکبر پدرام ، دونده پیشکسوت البرز ، با حضور معاون وزیـــر گرانسنگ ورزش جوانان کشور و مدیر کل و معاونین گرانقــــدر اداره تربیت بدنی استان خراسان رضوی و با همراهی قهرمان سابق دوی ماراتون جناب علی باغبان‌باشی و با حضور اساتیـــد و شاهنـــامه پژوهان برجسته بنیــــاد فردوسی توس به گرمی انجام پذیرفت .


 

 

  

و پس از آن کار فرهنگی – ورزشی دوی استقامت توسط دوستداران فردوسی با دیدگاه های مختلف اما با آرمان نیک و یکتا صورت گرفت که مسافت میدان فردوسی تا آرامگاه فردوسی را دویدند .در این مسیر از پشتیبانی و همیاری نیروی انتظامی استان خراسان رضوی و پلیس راهبر مشهد مقدس و حومه بهره مند شدیم.


 

 

و در ساعت 11 ، با ورود دوندگان به آرامگاه با استقبال جمعی از اعضای بنیاد فردوسی رو برو شدند و به گرمی مورد تشویق و تقدیر قرار گرفتند .

 


 

آخرین بروز رسانی در سه شنبه, 30 اردیبهشت 1393 ساعت 08:58
 
<< شروع < قبلی 1 2 بعدی > انتها >>

صفحه 1 از 2