گزارش «دانشنامۀ فرهنگ مردم ایران» در بنیاد فردوسی

‍  گزارش «دانشنامۀ فرهنگ مردم ایران» در بنیاد فردوسی

 سومین کارگاه تخصصی مشترک بنیاد فردوسی توس و کانون فردوسی مرکز دایرة‌المعارف بزرگ اسلامی (مرکز پژوهش های ایرانی و اسلامی) پنجشنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۵ در هوایی سرد و برفی و با استقبال گرم علاقه‌مندان در بنیاد فردوسی توس برگزار شد. موضوع این نشست معرفی و بررسی مدخل های حماسی جلد چهارم دانشنامۀ فرهنگ مردم ایران بود که به تازگی ازسوی مرکز دایرةالمعارف بزرگ اسلامی تألیف و چاپ شده‌است.

     در آغاز این کارگاه دکتر آرش اکبری مفاخر، این مرکز را به عنوان یکی از مهمترین مراکز پژوهشی موفق در جهان اسلام و خاورمیانه ارزیابی کرد و سپس به معرفی دانشنامۀ فرهنگ مردم ایران پرداخت.  به گفتۀ ایشان این دانشنامه اثر منسجم و خوبی است که نمونه و پیش‌الگویی ندارد و برای نخستین بار تألیف شده‌است. اگرچه انتقاداتی هم به برخی از مدخل ها وارد است.    در این جلسه روش کار و گردش مقالات در مرکز و دانشنامه از گزینش مدخل، گردآوری پرونده، تعیین مؤلف، سفارش مقاله، زمان‌بندی، حجم مقاله، ویرایش، کنترل و چاپ مقاله به عنوان روشی منحصر به فرد در سیستم پژوهشی بیان شد. دکتر مفاخر در ادامه به بحث و بررسی رویکرد دانشنامه‌نویسی دربارۀ موضوعات حماسی پرداخت و یکی از نوآوری های این دانشنامه را تألیف مدخل های تازه بدون پیشینۀ پژوهشی و تنها براساس نسخه‌های خطی برشمرد. این نشست با بررسی مدخل «دارجنگه» ادامه یافت و به پرسش های حاضران پاسخ داده شد. برنامۀ پایانی این کارگاه پخش قطعه موسیقی دارجنگه بود.

photo_2017-02-07_18-20-06پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>